FINESSE

Problemy z kręgosłupem? Kilka ćwiczeń na wzmocnienie

Każdego dnia, szczególnie w trybie jakim obecnie żyjemy, narażamy kręgosłup na liczne przeciążenia. Minimalna ilość aktywności fizycznej na codzień, może przynieść opłakane skutki dla naszego organizmu. Aby zachować jego sprawność i wytrzymałość, w naszym planie dnia powinniśmy uwzględnić regularną dawkę ruchu.

Ból kręgosłupa – przyczyny  

Bóle kręgosłupa, zauważalne u osób z coraz niższej grupy wiekowej, to najczęściej wynik siedzącego trybu życia. Dolegliwości często łudząco przypominają te wynikające z urazów, stanów zwyrodnieniowych, czy niepoprawnie wykonanych zabiegów, co może powodować dużo dodatkowego stresu. Dlatego aby zapobiec podobnym objawom oraz zachować sprawność i wytrzymałość kręgosłupa na długie lata, konieczna jest przynajmniej minimalna dawka aktywności fizycznej na co dzień.

Ćwiczenia zapewniające rozluźnienie mięśni i stawów nie są wymagające i bez przeszkód można wykonywać je samodzielnie w domu. Ból najczęściej skupia się na określonych odcinkach – przeważnie lędźwiowym lub szyjnym – lub w skrajnych przypadkach, obejmuje całe plecy. Aby zapobiec kolejnym przeciążeniom, przed rozpoczęciem intensywnego wysiłku fizycznego, należy przygotować mięśnie za pomocą krótkiej rozgrzewki. Może być nią mocny masaż kręgosłupa lub powtarzane mniej więcej 5 razy ćwiczenia rozciągające, które z łatwością wykonamy nawet w łóżku.

Ćwiczenia w domu na wzmocnienie kręgosłupa

Decydując się na domową aktywność fizyczną, należy pamiętać o ostrożności. Nigdy nie próbujmy na siłę ominąć oporu czy bólu, gdyż może prowadzić to do poważniejszych urazów. Ponadto nie wymagajmy od siebie zbyt dużo, szczególnie na początku. Zdrowiej zdecydować się na krótkie, nawet kilkuminutowe sesje ćwiczeń (np. kilka razy dziennie), niż godzinny, intensywny trening raz w tygodniu.

Poszczególne części kręgosłupa

Kręgosłup lędźwiowy – ból występujący na tym odcinku jest jednym z najbardziej dokuczliwych i wynika zwykle ze zbyt długiego siedzenia lub stania. W tym przypadku ćwiczenia na rozluźnienie oraz wzmocnienie mięśni pleców będą najlepszym rozwiązaniem. Taką funkcję pełni tzw. “koci grzbiet”, polegający na naprzemiennym wyginaniu kręgosłupa w pozycji klęku podpartego oraz wypychanie bioder w pozycji leżącej na plecach, wraz z napinaniem mięśni pośladków.

Kręgosłup szyjny – ilość czasu spędzanego przed ekranami powoduje przeciążenia statyczne na odcinku szyjnym. Aby nie doprowadzić do zwyrodnień kręgosłupa, należy regularnie wykonywać naprzemienne ruchy głowy (w przód i w tył, na boki oraz szerokie obroty w kierunku obydwu barków)

Kręgosłup piersiowy – dla tego odcinka najlepszy rezultat dadzą ćwiczenia angażujące ręce. W pozycji stojącej wymachujemy wyprostowanymi rękoma, unosząc je i powoli opuszczając, po czym przenosimy naprzemiennie na obie strony tułowia, obracając również głowę. Wszelkie ćwiczenia powtarzamy po 6 do 10 razy.

Materiał powstał przy współpracy z Personlanetreningi.com – Twój Trener Personalny

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

FINESSE

Dom Uroda Zdrowia