Zabiegi wykorzystujące elektrostymulację wskazane są w leczniczych terapiach, przede wszystkim dla osób z ograniczonymi możliwościami fizycznymi (m.in. po kontuzjach, z problematyczną nadwagą lub dotkniętych chorobami obniżającymi wydolność). Ponadto, jako że poza określonymi przeciwwskazaniami, elektrostymulacja mięśni jest zupełnie bezpieczna, często wykorzystuje się ją również do ujędrnienia i modelowania sylwetki.
Elektrostymulacja mięśni po kontuzjach
Za przeprowadzenie elektrostymulacji odpowiada urządzenie montowane do ciała pacjenta za pomocą elektrod i zabezpieczane rzepami. Aparat wyprowadza niewielkiej częstotliwości fale prądu oddziałujące na mięsień. Mocowanie powinno znajdować się w tak zwanych punktach motorycznych, czyli miejscach wnikania do mięśni nerwów.
W przypadku mięśni pourazowych, porażeń oraz niedowładów, elektrostymulacja ma zapobiec degeneracji uszkodzonego mięśnia do czasu jego wyleczenia. Medycyna bardzo przychylnie odnosi się do tego typu zabiegów, szczególnie w procesie rehabilitacji oraz jako element wspierający w zmniejszeniu dolegliwości bólowych.