FINESSE

Wyburzanie ścian

Wyburzanie ścian może być problematyczne. Nie każdą możemy wyburzyć bez specjalnych pozwoleń. Często jednak w czasie remontu lub budowy decydujemy się na zmiany wystroju wnętrz, a co za tym idzie, chcemy pewnych ścian się po prostu pozbyć. Jak to zrobić? Czym wyburzać ściany? Wyburzenie jakich ścian wymaga specjalnych pozwoleń? Pamiętajcie, że wyburzanie ścian powinno odbywać się pod okiem fachowcy, który określi, czy wyburzenie ścian, których nie chcemy już mieć w naszych przestrzeniach, nie będzie niebezpieczne.

Jakie ściany można wyburzać? 

W teorii możemy wyburzyć wszystkie ściany. Jest to dobra informacja dla osób, które dążą do minimalistycznych przestrzeni. Jednak trzeba najpierw się zorientować, jaki typ ściany chcemy wyburzyć. Ściany dzielą się na dwa typy: działowa i nośna. Wyburzanie ścian nośnych jest problematyczne. Wymaga specjalnych pozwoleń, które uzyskuje się po przeprowadzonej kontroli przez architekta czy konstruktora. Znacznie łatwiej pójdzie wyburzanie ścian nośnych.

Ściana działowa – wyburzanie

Są to cieńsze ściany, których wyburzenie najprawdopodobniej nie będzie stwarzało zagrożenia dla konstrukcji budynku. Wyburzanie takich ścian jest także o wiele prostsze i nie wymaga ciężkich sprzętów. Grubość ścianki działowej mieści się z reguły między 6,5 a 12 cm. Tego rodzaju ściany nie powinny przenosić żadnych obciążeń poza własnymi. Rozbiórkę przegrody działowej mimo wszystko powinniśmy rozpocząć od konsultacji z konstruktorem. Określi on, czy przegroda nie jest odpowiedzialna za odbieranie częściowych obciążeń ścian nośnych.

Problemy z wyburzaniem ścian działowych

W budownictwie przedwojennym możemy „nadziać się” na najwięcej problemów. W takich budynkach stosowane były ceglane stropy, które połączone są ze ścianami działowymi. W sytuacji wyburzenia ściany działowej w takim budynku może wygiąć się strop, a w bardziej skrajnych przypadkach może to spowodować zawalenie. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie podciągu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

FINESSE

Dom Uroda Zdrowia