FINESSE

Jaką farbę wybrać do kuchni?

Kuchnia może zostać wykończona kafelkami lub farbą. Niestety w czasie gotowania wiele substancji unosi się do góry, a następnie osadza się na ścianach lub bardzo głęboko w nie wchodzi. Jaką wybrać zatem farbę, jeśli w ten sposób chcemy rozwiązać kwestię wykończenia ścian w tym pomieszczeniu? Poniżej kilka wskazówek. Nie każda farba będzie odpowiednia do zastosowania w kuchni. Na co należy w takim razie zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Po pierwsze – wybór farby

Główne cechy farby, która ma zostać użyta na ściany w kuchni to: odporność na wilgoć, ścieranie oraz działanie wilgoci. Zatem należy pomyśleć o farbie dyspersyjnej, czyli wodorozcieńczalnej. Dzielą się one na dwa typy: farba akrylowa i farba lateksowa. Czym się różnią?

Farba akrylowa

Jest odporna na działanie wilgoci, czyszczenie środkami chemicznymi oraz zabrudzenia. Wilgoć przy tej farbie nie jest zatrzymywana w ścianie i zawdzięcza to tzw. paroprzepuszczalności. Dostępne na rynku są także farby akrylowa z jonami srebra, które działają bakteriobójczo. Jest stworzona na bazie żywic akrylowych.

Farba lateksowa

Jej bazą są syntetyczne żywice akrylowe. Jest przez to odporna na działanie wilgoci. Nie zmienia się także jej kolor pod wpływem promieni słonecznych, ponieważ na nie także jest odporna. Jej plusem jest to, że można ją stosować także na starych powierzchniach. Jej cechą jest także bardzo szybkie schnięcie.

Typy farb dyspersyjnych do kuchni:

Klasa 1 – można czyścić na mokro oraz sucho. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Klasa 2 – odporna na czyszczenie na mokro.

Klasa 3 – odporna na czyszczenie na sucho.

Najlepszym wyborem do kuchni będzie wybór farby klasy 1. Do wyboru mamy wtedy farby półmatowe, matowe oraz błyszczące. 

Jakie narzędzia potrzebne są do malowania ścian w kuchni?

Chcesz samodzielnie pomalować kuchnię? Musisz zaopatrzyć się w kilka sprzętów:

  • kuweta malarska;
  • maskująca taśma malarska;
  • folia malarska;
  • wałek lub pędzel;
  • poziomica;
  • drabina.

Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie wymieszać farbę i przelać ją do kuwety malarskiej. Jeśli nie chcemy malować sufitu, należy do zabezpieczyć taśmą malarską. Na podłodze warto rozłożyć folię.

Pamiętaj, że prace malarskie należy wykonywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu oraz przy naturalnym świetle. Unikniesz dzięki temu zatrucia oparami oraz niedomalowanych miejsc.

 

partner materiału: Gruzzly – wywóz gruzu Warszawa

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

FINESSE

Dom Uroda Zdrowia