FINESSE

Nadwaga, prowadząca najczęściej do otyłości, jest obecnie coraz bardziej widocznym problemem niemal w każdej grupie wiekowej. O ile pełna akceptacja siebie i swojego ciała jest bezsprzecznie jedną z ważniejszych kwestii w obecnych czasach, tak nadmierne kilogramy mogą podwyższać ryzyko lub bezpośrednio prowadzić do wielu poważnych chorób.

W jaki sposób powinniśmy walczyć z otyłością?

Walka z nadwagą będzie efektywna wyłącznie w przypadku połączenia racjonalnej diety z aktywnością fizyczną. Zamiast ślepo podążać za modnymi dietami, zastanówmy się jakie pokarmy nasz organizm przyjmuje, w jakiej ilości i z jaką częstotliwością? Aby proces odchudzania był faktycznie bezpieczny dla organizmu, spadek wagi musi być stały i rozkładać się w czasie. Przy zastosowaniu bezpiecznego leczenia otyłości, ilość kalorii powinna zostać zmniejszona do około 500 – 1000 kcal, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Regularne spożywanie posiłków powinno być podstawową zasadą naszej diety. Organizm, któremu dostarczamy pokarmu w dużych odstępach czasowych, odkłada tłuszcz, aby bronić się przed niedoborami. Dlatego dziennie powinniśmy spożywać pięć mniejszych posiłków, rezygnując z przekąsek między nimi oraz spożywania płynów w trakcie jedzenia. Podczas bezpiecznego leczenia otyłości należy pamiętać o zapewnieniu organizmowi dużych ilości wody. Produkty, z których powinniśmy zrezygnować w pierwszej kolejności to te, zawierające cukry (jak słodycze i słodkie owoce) oraz produkty pszenne, które zwalniają przemianę materii, a spożywane posiłki powinny być pełnowartościowe i w szczególności smaczne.

Kolejną kwestią skutecznego zrzucenia kilogramów będzie zwiększenie aktywności fizycznej. Aby spalić nadprogramowe kalorie zwróćmy uwagę na to, jak wygląda nasza codzienność. Nawet zastąpienie komunikacji miejskiej porannym spacerem w drodze do pracy intensywnie dotleni nasz organizm, pobudzi krążenie i pomoże spalić nadprogramowe kalorie. Oczywiście rozpoczęcie treningu pod okiem trenera byłoby najlepszym rozwiązaniem, jednak istnieje wiele alternatywnych aktywności, które możemy wykonywać samodzielnie.

Kiedy nic nie pomaga

W przypadku, kiedy nie możemy poradzić sobie ze zrzuceniem kilogramów samodzielnie, warto udać się na konsultację medyczną. Na rynku znajdziemy wiele preparatów wspomagających odchudzanie, ograniczających łaknienie czy wpływających na przemianę materii. Jednak aby zachować bezpieczeństwo w leczeniu nadwagi i nie zaszkodzić swojemu organizmowi, nie zaleca się stosowania ich samodzielnie.

Skrajne przypadki mogą wymagać chirurgicznego leczenia otyłości. Jest to zabieg zmniejszający pojemność żołądka, dzięki czemu uczucie sytości przychodzi przy znacznie mniejszych ilościach pokarmu. W większości przypadków takie medyczne rozwiązania przynoszą trwałe efekty.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

FINESSE

Dom Uroda Zdrowia